Знаменити пустињак мисирски. У петнаестој години одрекао се света и повукао на неку гору где је четрдесет година проживео, хранећи се само растињем пољским. Потом основао манастир, у коме је имао петсто монаха. Упокојио се мирно 395. године.
31. март 2010.
Свештеномученик Авда, епископ града Сузе (31.3.) †421.
Посечен за Христа 418. године у Персији од цара Издегерда. Његов ђакон свети Венијамин буде пуштен од мучитеља под условом да више не проповеда Јеванђеље. Он на тај услов најпре пристане, но не могадне срцу одолети, те продужи распростирати по народу истину Христову. Због тога буде ухваћен и убијен, на три године после светог Авде, 421. године.
Свети Јона, митрополит московски (31.3.) †1461.
Родом из Костромске губерније. У дванаестој години постане инок и као такав дуго поживе у Симоновом манастиру у Москви. У време митрополита Фотија постане епископ рјазански, а када Фотије умре, Јону изабраше за митрополита, и послаше у Цариград патријарху на посвећење и утврђење. Но утом неки Исидор, Бугарин пореклом, предухитри Јону, стиже пре овога у Цариград, и би посвећен за митрополита руског. Јона се врати на своју столицу у Рјазан. Но Исидор зломислени зло заврши своје митрополитовање. Оде на Сабор флорентијски, и тек после три године врати се у Москву. Скоче на њега сви као на одступника од Православља и прогнају га. Не зна се где је завршио свој живот. На столицу митрополитску дође Јона, пастир добри и мудри. Чудотворац велики, прозорљивац, духовник. Кад Агарјани опколише Москву, Јона их својим молитвом прогна. У старости пожели да га нађе каква болест, да се помучи и мукама потпуно очисти пре одласка у онај свет. По његовој молитви Бог му попусти рану на ногу, као што се претходно јави у визији и неком јереју Јакову. Од те ране светитељ умре и оде међу небеске грађане 31. марта 1461. године. Над његовим моштима збише се многа чудеса. Неки нем човек, Јован, би доведен над мошти светитељеве. Јован целива руку Јонину и, како он после причаше, та рука га ухвати за језик, и он осети јак бол. Када ослободи језик и окрете се к својима, проговори као да никад и не би нем.
Свештеномученик Ипатије, епископ гангрски (31.3.) †326.
Рођен у Киликији; био епископ у граду Гангри. Био је на Првом васељенском сабору. Прочувен на све стране због свог благочестивог живота и чудотворства. Цар Констанције наредио беше да се изгради Ипатијев лик још за живота овога светитеља, и тај лик држаше цар у своме двору као оружје против сваке супостатне силе. Враћајући се једном из Цариграда, Ипатије би нападнут у једном теснацу од јеретика, Новатијана, и отиснут с друма у неко блато. У том једна жена из те дружине удари га каменом у главу, и тако светитељ сконча свој земаљски живот. Но она жена наједном полуди, и узе онај исти камен и удараше њиме саму себе. Кад је доведу на гроб светог Ипатија и помоле се Богу за њу, исцели се по великом милосрђу духа Ипатијева, и поживе остатак живота у покајању и молитви. Свети Ипатије пострада и пресели се у вечно царство Христа Бога 326. године.
30. март 2010.
Преподобни Јован Лествичник (30.3.) †563.
Писац знамените Лествице. Дошао
однекуд на Синајску гору као шеснаестогодишњи дечко и ту остао, најпре
као послушник, потом као отшелник и најзад као синајски игуман до своје
осамдесете године, када је и скончао око 563. године. Његов животописац,
монах Данил, каже за њега: "Узнесе се телом на Гору Синајску а духом на
Гору Небесну". Код свога духовног оца, Мартирија, проведе у послушности
деветнаест година. Анастасије Синајски, видевши једном младог Јована,
прорече о њему да ће бити игуман синајски. По смрти свога духовника
Јован се повуче у једну пештеру где у тешким подвизима проживе двадесет
година. Његов ученик Мојсеј заспа једног дана у хладу једног великог
камена. Јован на молитви у својој ћелији виде да је његов ученик у
опасности, и поче се за њ Богу молити. Када доцније дође Мојсеј, паде на
колена и заблагодари своме духовном оцу што га спасе од сигурне смрти. И
исприча како у сну чу где га Јован виче, па скочи, и у том часу онај
камен паде. Да није скочио, камен би га убио. На наваљивање братије
Јован се прими за игумана, и управљаше спасењем душа људских са ревношћу
и љубављу. Чу једном прекор од неких, као да је он многоглагољив. Не
расрдивши се нимало, Јован заћута и целу годину не проговори ни речи,
док га браћа не умолише да проговори и настави учити их својом богоданом
мудрошћу. Једном дође шесто поклоника у манастир Синајски. При трпези
сви видеше једног окретног младића у јеврејском оделу, који служаше и
другим слугама заповедаше и распоређиваше. Наједанпут тога младића
неста. И кад се сви обзираху и распитиваху, рече Јован: не тражите га,
то пророк Мојсеј послужи на своме месту. За време свога молчања у
пештери Јован написа многе корисне књиге, од којих је најславнија, и
дан-данас много читана Лествица, у којој се описује метод узношења душе к
Богу као уз неку лествицу. Пред смрт одреди Јован за игумана брата свог
по телу, Георгија. Но овај туговаше много због растанка са Јованом.
Тада му Јован рече, да ако се он удостоји близине Божје у оном свету,
молиће, да и он, Георгије, те исте године буде узет на небо. Тако се и
зби. После десет месеци и Георгије усну, и усели се међу грађане небеске
као и велики му брат Јован.
Спомен на монаха (30.3.)
Спомен на монаха, који радосно умре, јер никога у животу не осуди. Овај монах беше лењив, небрижан, немолитвен, али кроз цео живот ниједног човека не осуди. И кад умираше, би весео. Кад га братија упиташе, како при толиким гресима умире весео, он одговори: "Видех сад ангеле који ми показаше хартију са многобројним гресима мојим. Ја рекох њима: Господ је рекао: 'не судите да не будете осуђени'. Ја никада никога не осудих и надам се у милост Божју да ме неће осудити". И ангели исцепаше ону хартију. Чувши ово монаси, удивише се и поучише се.
29. март 2010.
Преподобни Јован пустињак (29.3.) †4. век
Син беше неке жене хришћанке, Јулијане, у Јерменији. Још као дечак остави мајку своју и одбеже у пустињу. Сав пламтијаше од љубави према Христу Господу. У пустињи се најпре предаје руководству духовника Фармутија, који се беше толико удостојио код Бога, да му ангел Божји свакога дана даношаше хлеб. После се млади Јован удаљи и повуче у самоћу. Спусти се у неки сух бунар, где проведе пуних десет година у посту, молитви и бдењу. Свети Фармутије доношаше му од ангелског хлеба и даваше. Јер не хте ангел Божји лично давати хлеб младоме Јовану, да се овај не би тиме погордио, него преко његовог духовног оца Фармутија. После десет година тешког подвига у бунару представи се свети Јован Господу, и мошти се његове показаше чудотворне. Поживе и прослави се од Бога и од људи у IV веку.
Свети Марко Исповедник, епископ Аретусијски у Сирији (29.3.)
О његовом страдању извештавају свети Григорије Богослов и блажени Теодорит. Према тим извештајима Марко је, у време цара Константина, разорио неки храм незнабожачки и превео многе у веру Христову. Но кад дође цар Јулијан на престо, и ускоро поста одступник од вере Христове, тада се и неки аретусијски грађани одрекоше Христа и вратише незнабоштву. И сад они усташе на Марка зато што им је храм разорио, тражећи да он или храм сазида или да плати неку велику суму новца. Пошто се старац Марко отказа да учини иједно од тога двога, то би шибан, руган и кроз улице вучен. Затим му одрезаше уши танким и јаким концем, па га онда обнажише и медом намазаше, па оставише привезана за дрво на летњој вућини, да би га осе, комарци и стршљенови уједали. Но мученик Христов све претрпе без јаука. Беше сасвим стар а у лицу светао као ангел Божји. Незнабошци све ниже спуштаху цену свога храма, тражећи најзад од Марка неку сасвим незнатну суму, коју он могаше лако дати. Но он се одрече да да и један новчић. Његова трпељивост учини огроман утисак на грађане, због чега они почеше дивити му се и жалити га, и због чега и спуштаху цену храма свога скоро ни до чега, само да би он остао у животу. Најзад га пустише на слободу, и један по један опет сви примише поуке од њега и повратише се у веру Христову. За слично дело пострадао је у то време ђакон Кирил из града Илиопоља под гором Ливаном. Он је био разбио неке идоле у време слободе хришћанства, те под Јулијаном буде за то љуто мучен. Толико беху на њ озлобљени незнабошци, да кад га убише, зубима својим распараше му и отворише утробу. Истога дана кад и свети Кирил пострадаше и многи други. Злобни незнабошци исекоше тела њихова на комадиће, помешаше с јечмом, и дадоше свињама. Но стиже их казна убрзо, свима поиспадаше зуби и на уста удари несносан смрад.
28. март 2010.
Чудесан догађај са Таксиотом, војником, из Картагине (28.3.)
Провео цео живот у тешким гресима, но најзад се покаја, остави војничку службу, и живљаше богоугодно. Изишав једном са својом женом на своје имање близу града, учини прељубу са женом свога аргатина, и одмах по том уједе га змија, и умре. Би мртав шест сати, а потом се диже, и тек четвртог дана проговори, и исприча како је којекако прошао кроз друга митарства док није дошао до митарства блуда. Ту је пао у мрачно обиталиште демона, одакле буде изведен јемством једног ангела и послат поново у тело да откаје свој последњи грех. И кајаше се четрдесет дана, идући од цркве до цркве и ударајући главом о врата и прагове. Све плакаше причајући страшне муке, у којима грешници живе у оном свету, и преклињаше људе да не греше и да се покају за већ учињене грехе. Четрдесетог дана с радошћу пресели се у Царство Бога милостивога.
Свети мученик Бојан, кнез бугарски (28.3.) †827.
Беше син Крутогона а унук Грубоша. Исповедаше веру Христову док његов брат Миломир беше незнабожац. И по наредби брата свога би посечен за веру праву 827. године.
Преподобни Исихије Јерусалимски (28.3.) †434.
Презвитер и дубоки богослов. Ученик св. Григорија Богослова. Треба прочитати његово славно дело О трезвењу и молитви. Савременик и светог Јевтимија Великог. Упокојио се мирно око 434. године.
Преподобни Иларион Нови, исповедник (28.3.) †754.
Би игуман манастира Пеликита близу Хелеспонта. Као сунце просијао духом Божјим, и исцељивао болести на људима и прогонио зле духове. У време Лава Јерменина наста иконоборно гоњење, у коме пострада и овај Божји човек. Са 40 својих монаха би послат у заточење близу Ефеса, и тамо сконча у тамници 754. године, и пресели се у Царство Христово.
Преподобни мученик Евстратије Печерски (28.3.)
Богат би врло, но ганут љубављу Христовом све имање раздаде Христа ради, ступи у Печерски манастир и замонаши се. Када Половци завојеваше на Кијев 1097. године, опљачкаше манастир, многе хришћане и монахе посекоше, и Евстратија са још неким верним продадоше у ропство некоме Јеврејину у град Корсун. Тај Јеврејин ругаше се вери Христовој и примораваше хришћане да пређу у јеврејску веру. Видећи да им нема другог изласка, сви се реше да сами себе глађу уморе, али да се вере праве не одрекну. На ту одлуку охрабри хришћане Евстратије. И сви помреше од глади, неко после три, неко после четири а неко после седам дана. Научен посту Евстратије преоста сам у животу, и издржа четрнаест дана без хране. Разгневљен Јеврејин што му пропаде новац, којим купи робље, освети се на Евстратију на тај начин, што га прикова на крст. Но Евстратије с крста благодари Богу и прорече Јеврејину љуту и скору смрт. Бесан од љутине Јеврејин га прободе копљем. И тако светитељ Божји предаде душу своју Спаситељу своме. Тело му бацише у море, но оно исплива, и велика се чудеса догодише над тим мученичким телом. Ускоро по том цар византијски нареди, да се казне Јевреји у Корсуну за злобу према хришћанима. И тај мучитељ би обешен на дрвету, и прими плату Јудину.
27. март 2010.
Преподобни Пафнутије (27.3.) †4. век
Ученик светог Антонија Великог. Светошћу свога живота обратио је многе грешнике на пут покајања (као свету Таису, 8. октобра). Више је личио на бестелесног ангела него на телесног човека. Упокојио се крајем IV века.
Преподобни Јован Прозорљиви (27.3.)
Беше дрводеља до своје двадесет пете године, а онда, гоњен неодољивом жељом за сталном молитвом, удаљи се у пустињу, где проживе до смрти своје, тј. до деведесете године. Телесан, но као бестелесан. Прозираше у срце свакога човека, који му се приближи, и могаше погодити његово име и његову жељу и мисао. Прорицао је цару Теодосију исход његових битака; прорицао војводама, монасима, и свакоме ко се нуждавао у томе да дозна шта се у тами будућих дана скрива за њега. Неки кнез мољаше га да прими његову жену, која нарочито пожели да га види. Не хте светитељ да удовољи празној радозналости, но на сну јави се жени кнежевој онакав какав је. И кад жена описа сновиђење, муж њен потврди да је, заиста, такав лик светитељев. Свакога посетиоца свога поучаваше смерности, као основној врлини, увек наводећи примере из живота, како је гордељивост многе узвишене карактере оборила у прах и навела на тешке грехе. Издржао је велике нападе од злих духова. Једном јави му се сатана са мноштво демона у виду сјајних ангела. И ови га гоњаху, да се поклони сатани, лажући га да је то Христос. А он одговори мудро: "Цару моме Исусу Христу ја се клањам сваки дан; да је то Он, не би потребовао од мене нарочито да му се сада поклоним". После тих речи сва зла сила ишчезе као дим. Скончао мирно, клечећи на молитви, у деведесетој својој години.
Света мученица Матрона (27.3.)
Као сирота девојка би служавка у кући једнога Јеврејина у Солуну. Жена тога Јеврејина непрестано се ругаше Матрони због њене вере у Христа, и нагоњаше је да одбаци Христа и да иде у синагогу. Но кротка Матрона савесно иђаше за својим послом и не одговараше госпођи својој ништа, а у потаји се мољаше Христу Богу. Једном дозна Јеврејка, да је Матрона кришом од ње ишла у цркву, па сва гневна упита је зашто није ишла у синагогу него у цркву? На што Матрона одговори: "Зато што у хришћанској Цркви Бог живи, а од синагоге јеврејске Он одступи". Бесна због тако мужественог одговора, Јеврејка је истуче и затвори у једну мрачну одају, где је, поврх тога, још и веза. Но сутрадан нађе је одвезану силом Божјом како клечи на молитви и хвали Бога. После је у два маха поново затвараше док је најзад глађу не умори. Тада узе опака жена тело свете девојке и баци са висине своје куће на земљу. Хришћани узму тело мученице и чесно сахране, а Александар епископ, сазнавши за многа догођена чудеса од свете мученице, подиже цркву на гробу њеном. А злу Јеврејку ускоро постиже праведна казна: са оног истог места на кући, са кога је бацила доле тело Матронино, она се омакне, падне на калдрму и разбије се на мртво.
26. март 2010.
Преподобни Василије Нови (26.3.) †944.
Најпре живео у шуми, без крова и
огњишта. Када га ухватише и упиташе ко је, он одговори: "Један од живих
на земљи". Посумњаше у њега да је неки шпијун, те га много намучише.
Најзад у слободи проживи много година у Цариграду. Прозирао у све тајне
људске, предсказивао будућност, чинио велика чудеса. Његова послушница
беше старица Теодора, која кад умре јави се Григорију, послушнику
Василијевом, и описа му двадесет митарства, кроз које свака душа мора
проћи. Свети Василије мирно сконча 25. марта 944. године и пресели се у
дивне небеске обитељи. Би виђен после смрти у великој слави на небесима
од једног Цариграђанина.
Преподобни Малх (26.3.) †4. век
Беше Малх земљоделац из близине Антиохије, и од
младости беше управио сав свој дух к Богу. Заробе га Арапи, и у ропству
нагнају да узме за жену једну црнкињу. Но он њу приведе вери Христовој и
поживи с њом као брат са сестром. Договоре се и побегну из ропства. Но
Арапи их умало не стигну. Они се склоне у једну пећину, у којој видеше
лавицу са својом штенади, и уплашише се. Но Бог их сачува. Лавица њих не
повреди, а закла једног Арапина, који хтеде ући у пећину, да ухвати
бегунце. Стигавши у своје место, Малх да своју жену у женски манастир, а
он оде у мушки. Проживи много лета подвизавајући се, и пресели се међу
грађане небеске, у IV веку.
Свештеномученик Иринеј, епископ сремски (26.3.) †304.
Мисли се да је био
Словен, и да је пре епископства био жењен и имао деце. Пострадао за
Христа у време Максимијана. У време тешких мучења његови сродници
стајали су око њега и плачући молили га, да поштеди себе и њих (тј. да
се одрекне Христа). Но овај дивни свештеномученик волео је више ране за Христа, но сва блага овога света. У исто време пострада од Проба и један
баштован у Срему, Серен, и Афр у Регији. Пошто се Иринеј никако није
хтео одрећи вере, то кнез Проб нареди да се баци с једног моста у реку
Саву, где овај пастир стада Христовог сконча и пресели се међу грађане
небеске. Часно пострада 304. године.
25. март 2010.
Свети мученици Пелагија, Теодосија и Дула (25.3.)
Ове три свете жене пострадаше за Господа. Пелагија и Теодосија после тамновања и мука беху заједно мачем посечене. А света Дула, која беше служавка, пострада сама и сконча у граду Никомидији. Три беле руже, поливене крвљу мученичком, пресади Бог у небесну градину Своју.
24. март 2010.
Преподобни Захарија (24.3.)
Син Кариона Мисирца, који остави жену и децу и замонаши се. Захарију узме отац к себи, пошто га мајка није могла да исхрани. Иако млађи од многих стараца у Скиту, удостојио се био већих благодатних дарова него многи старци. Од благодати Божје осећао је као да му гори цела унутрашњост његова. На питање светог Макарија, ко је прави монах, одговори Захарија: "Онај ко себе непрестано принуђава на заповести Божје". А на питање авве Мојсеја, шта значи бити монах, Захарија скине своју камилавку и згази ногама па рече: "Ако човек не буде овако сокрушен, не може бити монах!" Био великим светилом међу монасима у пустињи, и млад се упокојио у Господу.
Преподобни Карион и Захарија (5.12.)
Отац и син, оба велики подвижници мисирски. Карион оставио живу жену с двоје деце и отишао у монахе. Млади Захарије као дете узет у манастир, и подвигом својим превазишао и свога оца, и многе друге знамените подвижнике. Кад су Захарију питали: ко је прави монах, он одговори: "Онај ко себе стално принуђава к извршењу заповести Божјих".
Свештеномученик Партеније, патријарх цариградски (24.3.) †1657.
Родом са острва Митилене. Био је епископ хиоски дуже времена. После буде изабран за патријарха. Но по лажним доставама, као да је радио против државе, Турци га најпре нуђаху да се потурчи, а када он то одлучно одби, обесе га 1657. године.
Преподобни Јаков Исповедник (24.3.)
Пострадао за иконе од цара Лава Јерменина. Био монах и сабрат манастира Студитског. Па кад велики Теодор Студит би у заточењу, овога Јакова бацише на велике муке, да би се одрекао иконопоштовања. Но он оста истрајан и веран Православљу до краја. Изубијана и измучена, врате га назад у манастир, када зли цар Лав зло заврши живот. У манастиру умре од тешких убоја и пресели се међу небесне грађане.
Свети Артемон, епископ селевкијски (24.3.)
У Селевкији рођен и васпитан. Кад је апостол Павле дошао у тај град, видео је Артемона, утврдио га још више у вери Христовој, и поставио за епископа тога града. Артемон је с љубављу и ревношћу управљао словесним стадом Христовим, био лекар душа и тела људских, и преселио се у вечност у дубокој старости.
23. март 2010.
Преподобни Никон Печерски (23.3.) †1066.
Друг светог Антонија Печерског и духовни отац преподобног Теодосија. Због пострижења бојара Варлама и евнуха Јефрема би угрожен од кнеза Изјаслава, но кнегиња обрати гнев кнежев у страх Божји, и Никон свети би остављен на миру. Хотећи да украси храм иконама, Никон се мољаше Богу за помоћ. И због молитава његових дођоше изненадно у Кијев из Цариграда неки Грци иконописци, којима се у визију беху јавили свети Антоније и Теодосије, и упутили их у Кијев ка Никону. Прослављен својим смелим подвизима и духовном мудрошћу. У старости би и преко воље игуманом печерским. Преставио се Господу 1066. године. Његове мошти нетљене чувају се у пештерама кијевским.
Свештеномученик Никон (23.3.)
Рођен у Неапољу од оца незнабошца и мајке хришћанке. Никон беше официр римски у Неапољу. И не беше крштен, иако га мајка, тајно од оца, поучаваше вери Христовој. Једном кад пође са својом четом у бој, посаветова га мајка, ако му буде до невоље, да се прекрсти и призове Христа на помоћ. И заиста, када у боју Никонова чета би опкољена и сасвим близу коначне погибије, Никон се прекрсти и у срцу завапи Христу. У томе часу он се испуни необичном силом, јурне у непријатеље своје, и једне побије а друге нагна у бекство. Враћајући се дома Никон непрестано у чуду узвикиваше: "Велики је Бог хришћански!" Пошто обрадова мајку извешћем о својој победи помоћу крста Христовога, он тајно отплови у Азију, где га епископ кизички Теодосије крсти. По крштењу затвори се у један манастир, где се предаде учењу и подвигу. Но пред смрт епископ Теодосије имаде визију, у којој му би наређено, да себи за наследника рукоположи Никона. Старац Теодосије одмах позове Никона и рукоположи га за ђакона, потом за презвитера и епископа. Но Божјим Промислом Никон ускоро дође у Неапољ где обрете своју мајку још у животу. По смрти материној он се удаљи са девет ученика, негда ратних другова, у Сицилију, и тамо се одаде проповеди Јеванђеља. Но беше страшно гоњење хришћана у то време. И кнез Квинтијан ухвати Никона са друговима и удари на велике муке. Његових стотину деведесет ученика и другова бише посечени. А Никона је мучитељ везивао коњма за репове, бацао га с високе стене у провалију, тукао, стругао, но Никон све те муке преживе. Најзад би посечен мачем и пресели се Господу. Његово тело би остављено у пољу, да га птице поједу. Но неко чобанче, с бесним духом, закачи се и падне на мртво тело Христовог мученика, и одмах се исцели. Оно разгласи о телу Никоновом, те хришћани дођу и чесно га погребу. Пострада свети Никон у време цара Декија.
22. март 2010.
Света Дросида (22.3.)
Кћи цара Трајана. Би ухваћена са других пет жена где ноћу сакупља тела пострадалих мученика за Христа, и због тога од цара љуто накарана. Оних пет жена беху тешко мучене и најзад бачене у растопљен бакар, где душе своје предадоше Господу своме. А Дросида оста под строгом стражом царском. Но она избеже из двора и сама себе крсти у једној реци. После осам дана предаде душу своју Богу.
Преподобномученик Јевтимије (22.3.) †1814.
Рођен у селу Димитцани на Пелопонезу. Као дечак живео по хришћански, но доцније оде у Румунију и ту се преда великом разврату. У том разврату зли дух наведе га те се потурчи. Но чим је то учинио, почне се горко кајати. Врати се поново вери Христовој и замонаши се у Светој Гори. После неколико година, проведених у тешком посту и молитви, реши се да умре за Христа. С благословом свога духовника оде у Цариград, где некако успе да изађе пред великог везира. Пред везиром он се почне крстити, хвалити Христа и грдити Мухамеда. После дугих истјазања би осуђен на смрт и посечен 22. марта 1814. години на Цвети. Од његових моштију догодише се многа чудесна исцељења болних. Његова чесна глава налази се у руском манастиру светог Пантелејмона у Светој Гори. И тако овај двадесетогодишњи младић најпре умре Христу а потом за Христа.
Свештеномученик Василије, презвитер анкирски (22.3.) †363.
Под царем Констанцијем трпео је много од аријанаца. И у то време беше се прочуо као велики ревнитељ Православља и истински пастир стада словеснога у Анкири. А кад потом ступи на престо Јулијан Одступник и поче гоњење хришћана, Василије јавно изобличаваше ово ново нечестије и утврђиваше своје људе у вери. Зато би бачен у тамницу. Па кад цар Јулијан дође у Анкиру, би Василије изведен пред цара, и цар га поче наговарати да остави веру Христову обећавајући му почасти и богатство. Тада Василије одговори цару: "Ја верујем Христу моме, кога си се ти одрекао, и који је теби дао ово земно царство, али ће ти се оно скоро и узети. Зар тебе није стид олтара, под којим си се спасао од смрти као осмогодишњи дечак, кад су тражили да те убију?... Зато ће ти се ускоро одузети ово времено царство, и тело твоје неће бити погребено, када извргнеш душу у љутим мукама". - Разљути се Јулијан и нареди да се Василију сваки дан дере седам кајиша коже с тела. И тако чинише мучитељи неколико дана. Када Василије поново изађе пред цара, он узе сам са себе један кајиш своје сопствене хоже и баци Јулијану у лице викнувши му: "Узми, Јулијане, и једи, ако ти је такво јело слатко, а мени је Христос живот!" - Тај догађај разгласи се по вароши, и цар се од стида уклони тајно из Анкире у Антиохију. Василија пак продуже мучити усијаним гвожђем докле не предаде душу своју Господу, за кога је много страдао 363. године.
21. март 2010.
Свети Тома, патријарх цариградски (21.3.) †610.
Живео је у време царева Маврикија и Фоке, и у време патријараха светих Јована Постника и Кириака. Запажен од светог Јована због великог благочешћа и ревности, он буде од тога светитеља узведен у чин сакеларија (намесника) Патријаршије, а по смрти Кириака, буде изабран за патријарха. У његово време деси се један необичан догађај: кад се једном ишло у литији с крстовима, крстови се почну колебати сами од себе и ударати један о други. Зачуди се томе сав народ; и кад патријарх за то сазна као за истинит догађај, позове Теодора Сикеота, чувенога испосника и прозорљивца молећи га да објасни шта се тим предсказује. Теодор се помоли Богу и открије патријарху да то означава велике беде које ће наступити и за цркву и за грчко царство због унутрашњих верских и политичких раздора. Хришћани ће сами тући и истребљивати једни друге. Све се то ускоро и испуни. Тома мољаше Теодора да се овај помоли Богу за њега, да га Бог узме пре него те беде наступе. "Заповедаш ли, да дођем до тебе, или да се видимо онамо пред Богом?" тако отписа Теодор патријарху, наговештавајући тиме да ће и патријарх и он скоро умрети. И тог истог дана разболе се и сконча патријарх, а ускоро за њим и свети Теодор. Сконча свети Тома и пресели се ка Господу 610. години.
Преподобни Кирил, епископ катански (21.3.)
Преподобни Кирил, епископ катански, у Сицилији. Родом из Антиохије и ученик апостола Петра. Добро управљао стадом Христовим. Имао је и дар чудотворства помоћу молитве. Тако је неку горку воду, која се није могла пити - а у том месту друге воде у лето није било - молитвом претворио у слатку, пијаћу воду. Упокојио се мирно.
Преподобни Серапион (21.3.) †366.
Друг светог Антонија Великог. Био је у нитријској пустињи настојатељ тзв. Арсинојских манастира, у којима је било око једанаест хиљада монаха. Паладије и Созомен називају га Великим. Упокојио се око 366. године. Свети Серапион писао је: "Не мисли да је болест тешка; тежак је само грех... Болест нас прати само до гроба, а грех следује за грешником и после гроба".
Свети Јаков, епископ и исповедник (21.3.) †7. век
Не зна се ни место његовог рођења нити место његовог епископствовања. Зна се само да је испунио закон Христов, подвизавајући се много у посту и молитви, и да је, у време Копронимово, велике беде и муке претрпео од иконобораца: и глад, и тамницу, и поругу сваке врсте. Најзад је предао душу своју Богу, коме је верно послужио у овом животу. Живео и страдао у VII веку.
20. март 2010.
Света мученица Фотина (20.3.)
То је она жена Самарјанка која је имала ту ретку срећу да разговара са самим Гоподом Христом на Јаковљевом бунару кад Сихема (Јн 4, 1-42). Поверовавши у Господа, она је после пошла да проповеда Његово Јеванђеље, са своја два сина, Виктором и Јосијом, и са пет сестара које се зваху: Анатолија, Фота, Фотида, Параскева и Кириакија. Дошли су били у Картагену у Африци. Но буду осуђени и у Рим доведени, у време цара Нерона, и у тамницу бачени. Божјим Промислом, кћи Неронова Домнина дође у додир са светом Фотином, и од ове буде обраћена у веру Христову. После тамновања сви пострадаше ради Христа. Фотина, која је на бунару први пут била обасјана светлошћу истине, буде бачена у бунар, где сконча, и оде у бесмртно царство Христово.
Преподобни мученици Јован и други (20.3.) †796.
Преподобни мученици Јован и други, из обитељи светог Саве Освећеног код Јерусалима. Овај славни манастир, посећиван и од светог Саве српског, и обдарен од неколико владара српских, и дан-данас постоји. Више пута нападат је од дивљих Арапа, пљачкан и пустошен, но Промишљу Божјом, увек је обнављан и до данас сачуван. У време царовања Константина и Ирине би нападнут од Арапа и опљачкан. Монаси не хтеше бежати, него саветујући се са својим игуманом Томом, рекоше: "Ми смо одбегли из света у ову пустињу ради љубави Христове, срамота је сад да бежимо из пустиње из страха од људи. Ако будемо убијени овде, бићемо убијени због наше љубави према Христу, због кога смо и дошли овде да живимо". - И тако одлучивши, дочекају ненаоружани оружане Арапе, као јагањци вукове. Арапи неке од њих стрелама умртве, а неке затворе у пећину светог Саве, па наложе ватру на улазу, те их димом угуше. И тако многи од њих скончају као мученици Христа ради и преселе се у царство Онога кога су љубили и ради чије су љубави изгинули. Чесно пострадаше пред Васкрс 796. године у време цара Константина и Ирине и патријарха јерусалимског Илије. Но убрзо постиже праведна казна дивље нападаче. Враћајући се својим шаторима, они се посвађају и у узајамној борби сви изгину. То се догодило 796. године.
19. март 2010.
Свети мученици Хрисант и Дарија, и други с њима (19.3.) †283./284.
Овај Хрисант био је јединац син некога великог бољара Полемија, који се преселио из Александрије у Рим. Као син богатих родитеља Хрисант изучи све светске школе имајући најученије људе за учитеље. Но светска мудрост збуни га и остави у неизвесности, шта је истина. И он туговаше због тога. Но Бог који о свима и свему промишља ублажи тугу његову: до руку младога Хрисанта дође написано Јеванђеље и дела апостолска. Прочитавши то Хрисант би обасјан истином. Но он жељаше учитеља, и нађе га у лицу некога Карпофора, свештеника, који га и настави и крсти. Но то се не допадне оцу његовом, који све покуша да би га одвратио од вере Христове. Не успевши ништа, зли отац га најпре хтеде развратити затварајући га сама са бестидним девојкама. Но Хрисант победи самога себе и у томе, и одржа се у чистоти. Тада га отац примора да се ожени незнабожачком девојком Даријом. Но Хрисант саветова Дарију да и она прими веру Христову и да живе као брат и сестра, премда привидно у браку. Када му умре отац, Хрисант поче слободно исповедати Христа и живети по хришћански, и он и сав дом његов. У време цара Нумеријана бише и он и Дарија страшно мучени због вере. Но и сам мучитељ Клавдије, видећи стрпљење ових чесних мученика и чудеса која се пројавише при њиховом мучењу, прими веру Христову са целим домом својим. Зато и Клавдије би утопљен у воду, оба сина му посечена, а жена му на губилишту, очитавши молитву, издахну. Дарија толико би истрајна у мукама, да незнабошци викаху: Дарија је богиња! Најзад би наређено те Хрисанта и Дарију засуше камењем у једном дубоком рову. На том месту доцније подиже се црква. Близу тога рова би нека пећина, у коју се једном сабраше неки хришћани на молитву и причешће у спомен светог мученика Хрисанта и Дарије. Сазнавши за ово, незнабошци навалише те затворише ову пећину, и тако смрћу отераше те хришћане из овога света у бољи свет, где Христос Господ царује у вечности. Ови славни мученици, Хрисант и Дарија, и остали с њима, међу којима Диодор свештеник и Маријан, ђакон, пострадаше за Христа у Риму 283. и 284. године.
18. март 2010.
Анин чудотворац (18.3.)
Родом од Халкидона; мален растом као древни Закхеј, но велики духом и вером. Одрече се света у својој петнаестој години и настани близу реке Еуфрата у једној изби где се испашташе и Богу мољаше, најпре код свог учитеља Мајума, а по смрти овога, сам. Силом своје молитве напунио сух бунар водом, исцељиваше болеснике од разних мука и зверове укроћаваше. Један укроћен лав био је код њега стално на служби. Прозирао у даљину. Кад су недалеко од њега једнога столпника, Пионија, разбојници напали и изубијали тако да овај смишљаше да сиђе са столпа и иде да се тужи судијама, свети Анин прозре у душу тога столпника и његове намере, и посла му писмо по своме лаву, да се остави своје намере, да опрости нападачима, и да продужи свој подвиг. Милосрдан беше неисказано. Епископ новокесаријски поклони му једног магарца, да му олакша доношење воде са реке, но он поклони магарца неком сиромаху, који му се беше потужио на сиромаштину. Епископ му поклони другог магарца, но он и њега поклони. Тада му епископ даде трећег магарца, но само на послугу, као водоношу, с тим да му га мора чувати и вратити. Пред смрт виде да му долазе Мојсеј, Арон и Ор, и где га зову: "Анине, Господ те зове, устани и пођи с нама!" То он откри својим ученицима, и предаде дух свој Господу, коме је верно послужио. Беше му сто десет година када сконча земаљски живот свој.
Свети Кирил, архиепископ јерусалимски (18.3.)
Рођен у Јерусалиму у време Константина Великог, а умро у време Теодосија Великог (315-386). Године 346. посвећен за свештеника, а 350. наследио на престолу јерусалимском блаженог Максима патријарха. Трипут збациван с престола и шиљан у прогонство, док најзад у време Теодосијево није повраћен, па проживив мирно још осам година, предаде душу Господу. Две тешке борбе он је имао: једну с аријевцима, који се осилише под Констанцијем, сином Константиновим, а другу под Јулијаном Одступником, с овим отпадником и са Јеврејима. У време силе аријевске на Дан Педесетнице појави се знамење крста, светлије од сунца, које се простирало изнад Јерусалима и Горе Јелеонске, и трајало неколико часова почев од деветога часа изјутра. О тој појави, која је била виђена од свих житеља Јерусалима, писано је и цару Констанцију, и она је служила много на утврђењу Православља против јеретика. У време Одступника пак десило се друго знамење. Да би понизио хришћанство, Јулијан наговори Јевреје да обнове храм Соломонов. Кирил се молио Богу да то не буде. И би земљотрес страшан, који поруши све што би изнова сазидано. Тада Јевреји почеше поново. Но опет би земљотрес, који сруши не само новосазидано него извали и растури и старо камење које се још држало под земљом. И тако се обистини реч Господња: ни камен на камену неће остати. Од многих списа овог светог оца сачувана је његова катихетика, дело првокласно, које потврђује веру и праксу Православља до дана данашњега. Необичан архипастир и велики подвижник био је овај светитељ. Био је кротак, смеран, сав испоштен и у лицу блед. После многотрудног живота и витешке борбе за веру православну мирно се упокојио и преселио у вечне дворе Господње.
17. март 2010.
Свети Алексије Човек Божји (17.3.) †411.
Различити су путови којим Бог води
оне који желе Њему угодити и закон Његов испунити. У време цара Хонорија
у Риму живљаше висок царски достојанственик Јевтимијан, врло угледан и
врло богат. И он и жена му Аглаида провођаху живот богоугодан. Иако беше
богат, Јевтимијан је седао само једанпут дневно за трпезу, и то по
смирењу сунца. Имађаху јединца сина, овога Алексија, који кад одрасте,
би принуђен да се ожени. Но он те исте ноћи остави не само жену него и
дом оца свога, седе у лађу и дође у град Едесу у Месопотамији где беше
чувени лик Господа Исуса, послат од самог Господа цару Авгару.
Поклонивши се томе лику Алексије се обуче у одело просјака и као просјак
живљаше седамнаест година у том граду, непрестано молећи се Богу у
паперти цркве Пресвете Богородице. Када се ту прочу као богоугодник, он
се убоја од људске славе и оде одатле, седе у лађу да иде у Лаодикију,
но промислом Божјим лађа би занесена и доплови чак до Рима. Сматрајући
то као прст Божји, Алексије смисли да иде у дом оца свога и да као
непознат ту продужи живот свој и подвиг. Отац га не позна, но из
милосрђа дозволи му да у дворишту његовом у једној изби живи. Ту
Алексије проведе још седамнаест година живећи само о хлебу и води.
Злостављан од слугу на разне начине он отрпе све до краја. А када му се
крај приближи, он написа једну хартију, стеже у руке, леже и издахну 17.
марта 411. године. Тада би откровење у цркви Светих Апостола у виду
гласа који рече у присуству цара и патријарха: потражите човека Божја.
Мало после откри се, да је тај човек Божји у кући Јевтимијановој. Цар с
папом и целом пратњом дође у кућу Јевтимијанову, и после дужег
распитивања дознаду да је онај просјак тај човек Божји. Кад уђу у његову
избу, нађу га мртва, но у лицу светла као сунце. Из оне хартије
родитељи његови сазнају, да је то њихов син Алексије, а невеста, која је
тридесет четири године живела без њега, да је то њен муж, и обузе их
све неизмерна туга и мука. Но после се утеше видећи како је Господ
прославио Свога угодника. Јер, додиром до његовог тела лечаху се многи
болесници, и из тела му потече миро благоухано. Тело му сахране у ковчег
од мермера и смарагда. Глава му се налази у Светој лаври на Пелопонезу.
Свети мученик Марин (17.3.) † 3. век
Био војник. Не само није хтео принети
идолима жртве, него од других принете жртве растури и ногама погази.
Због тога беше мучен и посечен, у III веку. Неки сенатор Астерије,
обучен у скупоцену белу одећу, посматрао је страдање светог Марина. И
толико се одушевио вером у Христа, који толику храброст даје својим
следбеницима, да сам узе тело мучениково на своја леђа, однесе и чесно
сахрани. Видевши то, незнабошци и њега убише као хришћанина.
16. март 2010.
Свештеномученик Трофин и Тал (16.3.) †300.
Браћа рођена, из Сирије. Јавно и слободно проповедаху Христа и изобличаваху глупости јелинско-римске. Разјарени незнабошци решише да их побију камењем. Но када бацаху камење на ту свету браћу, камење се повраћаше и удараше на саме нападаче, а браћа осташе неповређена. После их обојицу на крст распеше. Са крстова својих браћа поучаваху и храбраху хришћане који стајаху унаоколо ожалошћени. И после мука предадоше дух свој Господу, коме осташе верни до краја. Чесно пострадаше 300. године у граду Вофору.
Свети мученик Савин (16.3.) †287.
Мисирац из града Хермопоља, и старешина томе граду. У време једног гоњења хришћана он се удаљи у неку планину са многим другим хришћанима, и затвори се у једну колибу где провођаше време у посту и молитви. Но проказа га неки просјак, који му је храну доносио и коме је Савин велика добра учинио. Као Јуда Христа, тако и овај бедник за новац (за два златника) издаде свога добротвора. Савин, са још шесторицом, би ухваћен од војника, везан и на суд отеран. После големих мука би бачен у реку Нил где предаде дух свој Богу 287. године.
Свети апостол Аристовул (16.3.)
Свети апостол Аристовул, један од Седамдесет апостола. Беше брат апостола Варнаве, и рођен на Кипру. Последоваше апостолу Павлу, који га и помиње у посланици Римљанима (Рм 16, 10). Када велики апостол Павле постављаше многе епископе за разне крајеве света, тада постави и овога Аристовула за епископа британскога (енглеског). У Британији беху народи дивљи, неверни и опаки, и Аристовул претрпе међу њима неописане муке, беде и пакости. Удараху га без милости, вукући по улицама, ругаху му се и подсмеваху. Но на крају овај свети муж дође до успеха силом благодати Божје. Просвети народе, крсти их у име Христа Господа, цркве погради, свештенике и ђаконе посвети, и најзад, тамо у миру сконча и оде у царство Господа, коме је верно послужио.
Сабор светих Седамдесет апостола (4.1.)
Осим дванаест великих апостола, Господ је изабрао још и седамдесет других, малих апостола, и послао их на проповед Јеванђеља, "И посла их два по два пред лицем својим у сваки град и мјесто куда намјераваше сам ићи... Идите; ево ја вас шаљем као јагањце међу вукове" (Лк 10, 1 и 5). Но као што је један од Дванаесторице, Јуда, отпао од Господа, тако су неки од ових Седамдесет одустали Господа не с намером издајства, него по немоћи људској и маловерности (Јн 6, 66). И као што је Јудино место било попуњено другим апостолом, тако су и места ових била попуњена другим изабраницима. Ови апостоли трудили су се на истом послу као и дванаест великих апостола, били су помоћници Дванаесторици у ширењу и утврђивању Цркве Божје у свету. Многе муке и пакости претрпели су они од људи и демона, но њихова тврда вера и жарка љубав према васкрслом Господу учинила их је победиоцима света и наследницима царства небескога.
15. март 2010.
Свети мученик Никандар Мисирац (15.3.) †302.
Кожа му одерана, па онда посечен за веру Христову. Кривица му је била та што је као лекар помагао хришћанским мученицима и тела погубљених чесно сахрањивао. Чесно пострада 302. године.
Свети мученик Агапије и седморица с њим (15.3.) †303.
Публије, Тимолај, Ромил, два Александра и два Дионисија. Сви пострадаше у Кесарији Палестинској од кнеза Урбана, у време цара Диоклецијана. Сви седморица, осим Агапија, беху сасвим млади људи, а не беху још хришћани. Нити се икад крстише водом. Али њихово крштење би крвљу. Једног дана гледаху ових седам младића како муче хришћане, једне на огњу, друге на вешалима, треће пред зверовима, па видећи с каквим трпљењем хришћани подносе све муке, распалише се ревношћу за Христа, везаше сами себи руке наопако и тако везани дођоше пред Урбана говорећи: и ми смо хришћани! Ласке и претње Урбанове осташе узалудне. Младићима се придружи и угледни грађанин тога града, Агапије, који је и дотле доста страдао за Христа, и стане још већма распаљивати у њима веру и љубав ка Господу. Сви беху мачем посечени 303. године и преселише се у дворе Цара Небеснога.
14. март 2010.
Преподобни Бенедикт (14.3.) †543.
Рођен у Нурсијској области у Италији 480. године, од родитеља богатих и знаменитих. У школи се не задржа дуго, јер сам увиде да због књижног учења може изгубити "велики разум душе своје". И изиђе из школе "ненаучен мудрац и разуман незналац". Побегне у неки манастир где га инок Роман замонаши, после чега повуче се у једну врлетну гору где у пећини оста преко три године на великом труду око своје душе. Роман му доношаше хлеба и спушташе са врлетне стене на канапу до пред пећину. Кад се прочу по околини, он, да би избегао славу од људи, удаљи се из те пећине. Беше према себи врло суров. Једном кад га нечисти бес телесне похоти спопаде, он се скиде наг и ваљаше по коприви и трњу, док не одстрани од себе и сваку помисао о жени. Обдари га Бог многим даровима духовним: прозираше, исцељиваше, изгоњаше зле духове, васкрсаваше мртве, јављаше се другима и на јави и на даљини у сну. Једанпут прозре, да му је наслужена чаша вина с отровом. Он прекрсти чашу, и чаша прште. Основао дванаест манастира, у свакоме у почетку по дванаест монаха. Доцније се створио нарочити ред бенедиктинаца, који и данас постоји у Римокатоличкој цркви. На 6 дана пред смрт он нареди да се отвори његов гроб, раније припремљени, јер светитељ прозре да му је крај близу. Сабра све монахе, посаветова их и предаде дух свој Господу, коме је верно послужио у сиромаштини и чистоти. Његова рођена сестра, Схоластика, живела је у једном женском манастиру, па угледајући се на брата свога и сама се много подвизавала и дошла до великог духовног савршенства. Кад свети Бенедикт испусти душу своју, два монаха, један на путу, а други опет у некој удаљеној ћелији на молитви, видеше истовремено исту визију: пут од земље до небеса застрт скупоценим тканинама и осветљен по странама редовима људи; на врху тога пута стајаше неки човек неописане красоте и светлости, који им рече, да је тај пут спремљен за Бенедикта, Богу омиљенога. По тој визији та два брата сазнадоше да је њихов добри игуман отишао из овога света. Скончао мирно 543. године и преселио се у вечно царство Христа Цара.
Свети Теогност, митрополит кијевски (14.3.) †1353.
Грк по пореклу и наследник светог Петра Кијевског. Страдао много у монголској хорди од Џинибека јер беше оклеветан код монголског цара од својих људи, Руса, како не плаћа цару никакав данак на свој чин. Кад га цар дозва и упита о том, он рече: "Христос Бог наш искупио је цркву Своју од незнабожаца чесном крвљу Својом". Нашто сад плаћати данак незнабошцима? Најзад се некако ослободи и поврати дома. Управљао црквом двадесeт пет година. Упокојио се у Господу 1353. године.
Свети Евсхимон, епископ лампсакијски (14.3.) †9. век
У време иконоборачко трпео гоњење и тамновање. Упокојио се у време цара Теофила иконоборца (829-842).
13. март 2010.
Свештеномученик Публије (13.3.) †2. век
Овај свештеномученик беше прејемник у епископству славнога Дионисија Ареопагита у Атини. Као епископ мучен од неверника и посечен у II веку. За кратко време муке наследи живот вечни.
Света мученица Христина Персијанка (13.3.)
За непоколебљиво исповедање вере Христове била љуто мучена у Персији у IV веку. Толико су је мучитељи шибали бичевима, да је изнемогла и скончала. Душа њена растави се од измученог тела и усели у вечну радост Христа Цара и Господа.
Свети Никифор, патријарх цариградски (13.3.)
Свети Никифор Исповедник, патријарх цариградски (2.6.)
Племић цариградски. Отац му Теодор био високи чиновник на двору царском, богат и благочестив. Никифор службоваше неколико година у двору у истом звању као и отац његов. Но видећи сву сујету светску, он се удаљи од обале Босфора и тамо сагради манастир. Манастир му се убрзо напуни монасима, а он управљаше манастиром не хотећи сам примати монаштва под изговором да је недостојан, мада је у свему служио као узор свима. Учествовао је пре тога на VII васељенском сабору као мирјанин, по вољи цара и патријарха, и користио Сабору много својим изврсним познавањем Светога Писма. Када умре патријарх Тарасије, Никифор би изабран за патријарха насупрот својој вољи. Одмах по избору прими чин монашки и све остале чинове редом, и би 806. године устоличен у Светој Софији као патријарх. То је било у време цара Никифора, који убрзо по томе оде у рат на Бугаре, и погибе. Његов син Ставрикије владаше само два месеца, па умре. После овога зацари се добри цар Михаил, прозвани Ранкаба, но владаше само две године, докле га Лав Јерменин не обори и не прогна. Када се овај Лав зацари, посла му патријарх књигу о Православном Вероисповедању да потпише (по обичају свих византијских царева, што се сматрало заклетвом да ће се држати и бранити права вера). Цар не потписа, но одложи то до по крунисању. А када га патријарх круниса, он се отказа да потпише ону књигу, и објави се убрзо као јеретик иконоборац. Патријарх покуша да га посаветује и поврати правој вери, но узалуд. Цар насилно изагна Никифора на заточење на острво Проконис где у беди и лишењима сваке врсте проведе тринаест година, па се пресели у вечност 827. године. Као патријарх управљао Црквом Христовом девет година.
Управљаше, мудро и ревносно, црквом светом као највећи архипастир цариградски. Када Лав Јерменин уста против икона, он се успротиви цару, и најпре цара саветоваше а по том изобличаваше. Зато га нечестиви цар прогна на острво Проконис. На том острву беше манастир, који сам Никифор беше саградио у част светог Теодора. И ту проведе овај исповедник вере православне тринаест година, а потом представи се и оде ка Господу 827. године. Пошто изгибоше сви цареви иконоборци, и на царски престо седе Михаил с мајком Теодором, а на патријаршијски би повраћен патријарх Методије, тада (846. године) пренесоше се мошти светог Никифора са Прокониса у Цариград, и беху положене прво у цркву свете Софије, из које је за живота и изгнан био, а после у цркву Светих Апостола. Главно празновање овога великог јерарха бива 2. јуна, а 13. марта празнује се откриће и пренос његових нетљених моштију. Беше свети Никифор изгнан из Цариграда 13. марта, и опет 13. марта, после деветнаест година, мошти му пренете у престоницу.
12. март 2010.
Свети Григорије Двојеслов, папа римски (12.3.) †604.
Син сенатора Гордијана, и сам потом би сенатор и началник града Рима. Но чим му се отац упокојио, он се преда духовном животу. Од свог великог богатства сазида шест манастира у Сицилији и седми у самоме Риму у част апостола Андреје, у коме се и он постриже. Силвија, мајка његова, такође се замонаши у једном женском манастиру. По смрти папе Пелагија изабран би Григорије за папу. Он бежаше од те части и власти, и кријаше се по горама и гудурама, но Господ га проказа онима који га тражаху на тај начин што се појави стуб огњен од земље до неба на оном месту где се Григорије кријаше. Беше необично милосрдан. Сав свој доходак употребљаваше на склоништа бедних и на гостопримство. Често призиваше бедне људе и служаше им око трпезе. Бавио се и писањем корисних књига. Двојеслов, или Сабеседник, он се и назива зато што је написао књигу под тим именом, у којој је изнео врлине и чудеса италијских светитеља. Саставио је и свету Литургију Пређеосвећених Дарова, која се служи средом и петком Часнога поста. Његов архиђакон Петар виђао је голуба где лети изнад његове главе кад је седео и писао. Представио се Господу 604. године.
Преподобни Симеон Нови Богослов (12.3.) †1032.
Овај богоносни и велики Отац Цркве рођен би у Галати Пафлагонијској, васпитан у Цариграду и увршћен у дворјане цара Василија и Константина Порфирородних. Остави све ради Христа и повуче се у манастир. Подвизавао се под руководством старца Симеона, потом био игуман манастира светог Маманта и најзад отшелник. Највећи богослов после светог Григорија Богослова. Осећао благодат у срцу своме. Његове су речи права духовна и богословска откровења. Упокојио се 1032. године. Мошти му чудотворне.
Преподобни Теофан Исповедник (12.3.)
Прозват Сигријан због места Сигрије, где беше рођен. Сродник цара Лава Исавријанина и сина му Копронима. Имаше огромно богатство и сјај. Но све то изгуби своју вредност за Теофана онда када се Христос Господ зацари у души његовој. Тада се он опираше женидби својој, па кад ипак би приморан оженити се, он успе да усаветује своју невесту да живе целомудрено као брат и сестра. А чим му помреше родитељи, жена му оде у један манастир, а он у други. Његов манастир би у Сигријанским горама у Кизичкој области. Некад славан и богат Теофан живљаше у манастиру као последњи убожјак. И сви се дивљаху таквој промени код њега. Па пошто поста чувен због своје силне вере, уздржљивости и мудрости, би позван на VII васељенски сабор у Никеји, на коме се утврди поштовање икона. Због велике чистоте и целомудрености даде му Бог дар чудотворства, те лечаше све болести, нарочито манијаштво и лудило. За све болне и невољне он се мољаше Богу, и молитвом својом помагаше им. Само кад се он разболи и болова дуго, не хте се помолити Богу за оздрављење своје, него трпљаше с благодарношћу. Када наста опет гоњење икона од злога Лава Јерменина, тада свети Теофан би доведен у Цариград и бачен у тамницу где две године проведе у тескоби и муци и понижењу. Тада га посла цар на заточење на острво Самотрак, што он раније провиде духом својим и рече тамничарима. Но кад стиже на Самотрак, поживе још само двадесет три дана и представи се Господу своме и Творцу, да прими заслужен венац славе.
11. март 2010.
Преподобни Георгије Синаит (11.3.) †6. век
Игуман горе Синајске. Велики подвижник и праведник. Пасхалне ноћи ангел Божји пренео га у Јерусалим на службу Божју, и вратио истог дана назад на Синај. Упокојио се мирно у VI веку.
Свети мученици Пионије и други с њим (11.3.) †250.
Свештеник смирнски. Пострада у Смирни у време Декијевог гоњења. Осудише га на распеће, чему он би веома рад. И чим војници склопише крст и положише по земљи, Пионије сам леже на крст, испружи руке и заповеди војницима да му прикују ексере у руке. Крст буде усађен у земљу наопако, и под главом мучениковом наложена ватра. Беше много народа унаоколо. Пионије затвори очи и у себи мољаше се Богу. Чак ни косу му не могаше огањ упалити. Када се најзад огањ угаси, и кад сви мишљаху да је он мртав, Пионије отвори очи и радосно узвикну. "Боже, прими дух мој!" и издахну. Овај светитељ написао је житије светог Поликарпа Смирнског, с ким се сада заједно весели у царству Христовом. Пострада и прослави се 250. године.
Свети Софроније, патријарх јерусалимски (11.3.) †644.
Рођен у Дамаску од знаменитих родитеља. Сабравши светску мудрост, он не буде ипак задовољан него пође да сабира и чисто духовну мудрост. У лаври светог Теодосија нађе се са иноком Јованом Мосхом, кога узе себи за учитеља, те заједно са њим крете да обиђе манастире и подвижнике у Мисиру. Лозинка му беше: сваки дан научити више духовне мудрости. Све што су сазнали, записали су и после издали у две књиге под именом Лимонар или Цвећник. Доцније су отишли у Рим где Мосха умре оставив аманет Софронију да га пренесе или на Синај или у лавру Теодосијеву. Софроније испуни жељу свога учитеља и пренесе му тело у лавру Теодосијеву, а потом задржа се у Јерусалиму, који баш у то време би ослобођен од Персијанаца. Присуствовао је повратку Часног Крста из Персије, кога је цар Ираклије на својим леђима унео у Свети Град. Стари патријарх Захарија, повраћен такође из ропства, не поживе дуго, па кад се пресели у онај свет, замени га Модест, а после овога (+364) замени блажени Софроније. Са особитом мудрошћу и ревношћу он управљаше црквом десет година. Устајаше у одбрану Православља од монотелитске јереси, коју он на свом Сабору у Јерусалиму осуди пре него што она би осуђена на VI васељенском сабору. Написао је житије свете Марије Египћанке, саставио чин великог водоосвећења, и увео у разна богослужења неке нове химне и песме. Када арапски калиф Омар освоји Јерусалим, умоли га Софроније да поштеди хришћане, што Омар притворно и обећа. Када убрзо Омар поче да пљачка и злоставља хришћане у Јерусалиму, Софроније се са многим вопљем мољаше Богу да га узме између живих на земљи, да не гледа оскрвњење светиња. И услиша Бог молитву његову, и узе га к себи у дворе Своје небесне 644. године.
10. март 2010.
Преподобна матер Анастасија (10.3.) †563.
Преподобна матер Анастасија,
патриција и дама на двору цара Јустинијана. Кад обудове и кад виде да је
царица Теодора не трпи, она се наједанпут изгуби из Цариграда и обрете
се у пустињи мисирској. Чувени духовник Авва Данило постриже је и објави
је као монаха Анастасија шкопца, по њеној жељи, да би се као жена под
мушким видом лакше спасла а и од царевих трагања за њом укрила. И
затвори се Анастасија у тесну келију где проведе двадесетосам година, и
где се упокоји 563. године. Пред смрт виде старац Данило лице њено
светло као сунце.
Свети мученик Кодрат Никомидијски (10.3.)
Овај беше племић и богаташ, а у
исто време убеђени и крштени хришћанин. У време гоњења, када Валеријан
затвори многе хришћане у апс, Кодрат потплаћиваше тамничаре те улажаше у
тамницу, доношаше сужњима разне намирнице и утврђиваше их у вери. Када
беху изведени пред судију, и упитани од овога за име, за отаџбину и за
сталеж, они ћутаху. Тада иза њих појави се Кодрат, који викну из свега
гласа: "Хришћани смо именом, слуге Исуса Христа Господа саном и
благодарством, а град и отаџбина наша јесте небо". После ове изјаве и он
би стављен под суд, а после дугих и тешких истјазања посечен са
осталима.
9. март 2010.
Свети Кесарије (9.3.)
Брат светог Григорија Богослова 369. године.
Свети Кесарије био је и богословски писац. Између осталога он се старао
одговорити на питање: колико су времена провели Адам и Ева у Рају пре
изгнања? Неки су опредељивали то време на шест сати, други на двадесет
четири сата, трећи на три дана. Свети Кесарије је био мишљења да је то
време било четрдесет дана. Због тога је, вели, и Господ Исус постио
четрдесет дана у пустињи, и био за то време кушан од ђавола. И док стари
Адам није могао одолети искушењима ђаволским у обиљу рајском, Нови Адам
одолео им је витешки у гладној и жедној пустињи.
Преподобни Филором исповедник (9.3.) †4. век
Живео и подвизавао се у Галатији у
IV веку. За њега веле да је био толико савршен у свима врлинама, да је
више личио на ангела него на човека. Нарочито је прослављен био својим
трпљењем. Гоњен био од цара Јулијана Одступника и много страдао за Христа. Но по смрти овога опаког Христогонитеља поживе свети Филором
мирно, користећи многима. Упокоји се у својој осамдесетој години.
Светих Четрдесет мученика у Севастији (9.3.) †320.
Сви ови беху војници у
римској војсци но вероваху тврдо у Господа Исуса. Када наста гоњење у
време Ликинија, они бише изведени на суд пред војводу, и овај им запрети
одузети част војничку, на што одговори један од њих, свети Кандид: "Не
само част војничку, но и тела наша узми од нас; ништа нам није драже и
чесније од Христа Бога нашега". После тога нареди војвода слугама да
камењем бију свете мученике. Но када слуге бацаху камење на хришћане,
камење се враћаше и падаше на њих саме, те љуто их изудара. Један камен
паде војводи на лице и скрши му зубе. Мучитељи, љути као зверови, везаше
свете мученике и бацише их у језеро, и поставише стражу унаоколо, да
ниједан не изађе. Беше страшан мраз, и језеро се леђаше около тела
мученичких. Да би муке биле јаче, мучитељи загрејаше и осветлише
купатило украј језера, на доглед замрзнутим страдалцима, не би ли како
прелестили кога од њих да се одрекне Христа и призна идоле римске.
Заиста, један се прелести, изађе из воде и уђе у купатило. Но гле, ноћу
паде необична светлост с неба, која разгреја воду у језеру и тела
мученика, а с том светлошћу спустише се с неба тридесетдевет венаца на
главе њихове. То виде један стражар с обале, па се свуче, исповеди име
Господа Исуса, и уђе у језеро, да би се он удостојио оног четрдесетога
венца место издајника. И заиста, на њега сиђе тај последњи венац.
Сутрадан изненади се цео град кад виде мученике живе. Тада зле судије
наредише те им пребише голени, и бацише тела њихова у воду, да их
хришћани не узму. Трећега дана јавише се мученици месном епископу Петру и
позваше га да сабере по води и извади мошти њихове. Изађе епископ по
тамној ноћи са клиром својим, и видеше на води где се светле мошти
мученичке. И свака кост која беше одвојена од тела њихових, исплива на
површину и светљаше се као свећа. Покупише их и чесно сахранише. А душе
ових мученика одоше Господу Исусу, намученом за све нас, и васкрслом са
славом. Чесно пострадаше и непролазном славом се увенчаше 320. године.
8. март 2010.
Свети свештеномученик Теодорит (8.3.) †362.
Цар Константин сагради у
Антиохији цркву саборну, особите красоте. Народ назва ову цркву златна
црква због позлате и споља и изнутра и због многих сасуда у цркви од
злата и сребра. И подари цар велика имања тој цркви на издржавање
свештеника којих број беше знатан. Чувар оних сасуда и свих драгоцености
у цркви беше презвитер Теодорит, свештеник велике вере и ретког
благочешћа. Када Јулијан Отпадник поче царовати, иако беше крштен,
одрече се Христа и подиже гоњење на хришћане. Његов стриц, опет са
именом Јулијан, дође у Антиохију и опљачка златну цркву, а Теодорита као
ризничара узе на суд и саветоваше га да се одрекне Христа. Не само да
се Теодорит не хте одрећи Господа свога, него наружи цара Јулијана што
он отпаде од вере праве и поврати се на идолопоклонство као пас на
бљувотину. Кад се зли судија из обести помокри у златној цркви, прорече
му Теодорит ужасну смрт, која га ускоро и снађе. Теодорит би секиром
посечен за Христа, а судија Јулијан осети болове у доњем телу од онога
часа како се помокри у цркви. И цело доње тело разједоше му црви, те
избљува душу своју отпадничку у најгрознијим мукама. Тако и Феликс,
помоћник његов, по пророчанству Теодоритову, сконча убрзо добивши одмах
посечењу, овога праведника, крволиптање на уста. Теодорит свети би
обезглављен 362. године и пресели се у преславно царство Христа цара.
Свети Теофилакт, епископ никомидијски (8.3.) †845.
Када први царски саветник
Тарасије би као световњак изабран за патријарха цариградског, тада уз
њега и од њега примише монашки чин више његових пријатеља и поштовалаца
из световног сталежа. Међу овима би и овај Теофилакт. Тарасије га посла
за епископа у Никомидију. Као епископ Теофилакт беше пастир добри стаду
словесном, и показа се необично испуњен милосрђем према бедним и
сиротним. По смрти светог Тарасија патријаршијски престо у Цариграду
заузе Никифор, а мало потом заузе царски престо Лав Јерменин, који беше
иконоборац, и као такав подиже читаву буру у цркви Христовој. Иако
иконоборна јерес беше проклета на VII васељенском сабору, овај цар,
ипак, васпостави је и хтеде њоме заменити Православље. Свети Теофилакт у
очи се опре цару, па кад цар не попусти, рече му Теофилакт: "Доћи ће,
царе, на те љута погуба изненада, и нећеш наћи ко ће те од ње избавити!"
Због ових речи свети Теофилакт би наредбом царевом уклоњен са свога
положаја и послат на заточење где проведе тридесет година подневши многе
тескобе и увреде, и где најзад преда душу своју Господу, око 845.
године.
7. март 2010.
Преподобни Емилијан (7.3.)
Родио се у Риму и починио многе теже грехове
у младости својој. Но кад се отрезни од грешења и дође к себи,
трепеташе од саме помисли на Суд Божији. Ступи у неки манастир, те
постом, бдењем, и послушањем укроти и исуши тело своје. У сваком добром
подвигу би узор пример свој братији. Често ноћу исхођаше из манастира и
иђаше у једну оближњу пећину на молитву. Не знајући куд он то иде,
игуман тог манастира тајом крете за њим једне ноћи. И виде игуман
Емилијана како са страхом и плачем стоји на молитви. Наједанпут небеска
светлост, силније од сунца, обасја целу ону гору, а нарочито пећину ону и
Емилијана. И чу се глас с неба: Емилијане, опраштају ти се греси твоји!
Ужасну се игуман и побеже у манастир. Сутрадан он објави о свему
виђеноме и слушаном прошле ноћи. И би Емилијан у великом поштовању код
братије, и поживе дуго, и упокојио се у Господу.
Светих седам свештеномученика Херсонских (7.3.) †4. век
Светих седам
свештеномученика Херсонских: Василије, Јефрем, Евгеније, Елпидије,
Агатодор, Етерије и Капитон. Сви ови беху епископи у Херсону у разна
времена, и сви пострадаше (једини Етерије умре мирно) од неверника, било
од Јевреја, или Грка, или Скита. Сви су они одлазили у те дивље стране
као мисионари, шиљани од патријарха јерусалимског, да проносе светлост
јеванђелску. Сви намучени беху и пострадаше ради Господа свога. Василије
васкрсе сина некога кнеза у Херсону, што огорчи Јевреје, те га
оптужише. Би везан за ноге и вучен улицама градским док душу не испусти.
Јефрем би мачем посечен. Евгеније, Елпидије и Агатодор беху бијени
штаповима и камењем докле душе своје Богу не предаше. Етерије поживе у
време Константина Великог, те у слободи и миру управљаше црквом, сагради
велики храм у Херсону, и сконча мирно. Када последњи од њих, Капитон,
би послан за епископа, потражише дивљи Скити од њега знак, па да верују.
И предложише му сами да уђе у огњену пећ, па ако не изгори, они ће сви
поверовати у Христа. Са топлом молитвом и надом на Бога Капитон метну
омофор архијерејски на себе и прекрстивши се уђе у зажарену пећ држећи и
срце и мисли своје уздигнуте к Богу. И постоја у пламену око једнога
часа, и без икакве повреде, ни на телу, ни на оделу, изађе здрав. Тада
сви повикаше: један је Бог, Бог хришћански, велики и силни, који сачува
служитеља свога у пећи огњеној! И крсти се цео град и сва околина. О
овоме чуду причало се много на Никејском сабору. И сви прославише Бога и
похвалише чврсту веру светог Капитона. А Капитону се деси да га на путу
ухватише на реци Дњепру незнабожачки Скити и у реку утопише. Сви
пострадаше почетком IV века.
6. март 2010.
Свети мученици Конон отац и Конон син (6.3.) †275.
Отац беше већ старац а син
младић од седамнаест година. У време Дометијана беху тестером
престругани због вере Христове, и прославише се у цркви на земљи и на
небу. Чесно пострадали 275. године.
Блажени Јов (6.3.) †1720.
Рођен у Москви 1635. године. Појање и служба црквена
привукле га цркви. Постао духовником цара Петра Великог, но због неке
клевете удаљио се у Соловецки манастир где се тврдо подвизавао. Упокојио
се у Господу 1720. године. у осамдесетпетој години својој. Пред смрт
узвикнуо: "Благословен је Бог отаца наших! Па кад је тако, не бојим се,
но с радошћу одлазим из света".
Света четрдесетдва мученика из Амореје (6.3.) †845.
Ово беху све војводе
византијског цара Теофила. Па када цар Теофило изгуби битку против
Сарацена око града Амореје, Сарацени узеше град, заробише многе
хришћане, међу којима и ове војводе. Остале хришћане или побише или
продадоше у ропство, а војводе бацише у тамницу где тамноваху седам
година. Више пута долажаху муслимански прваци, да их саветују да приме
веру Мухамедову, но војводе не хтеше то ни чути. Када Сарацени говораху
војводама, да је Мухамед прави пророк, а не Христос, упиташе их војводе:
ако би се два човека препирали о једну њиву, па један рекао: моја је
њива, а други: није него моја, при том један од њих имао много сведока,
да је његова њива, а други немао ниједног сведока осим себе самог, шта
би ви рекли: чија је њива? Одговорише Сарацени: заиста, онога који има
много сведока! - Право сте пресудили, одговорише им војводе. Тако је са
Христом и Мухамедом. Христос има многе сведоке, старе пророке, које и ви
признајете, који сви од Мојсеја па до Јована Претече сведоче о Њему, а
Мухамед сам за себе сведочи да је пророк, и нема ниједног сведока. -
Постидеше се Сарацени, но тад опет покушаше да бране своју веру овако:
да је наша вера боља од хришћанске види се по томе, што Бог нама даде
победу над вама, и даде нам најбоље земље у свету, и царство много веће
од хришћанског. На то војводе одговорише: ако би тако било, онда би и
идолопоклонство египатско и вавилонско и јелинско и римско, као и
огњепоклонство персијско, биле истините вере, јер у једно време сваки од
ових народа побеђивао је остале и владао њима. Очигледно је да ваша
победа и сила и богатство не доказују истинитост ваше вере. А ми знамо,
да Бог некад даје победу хришћанима, а некад попушта муке и страдање, да
их исправи и приведе покајању и очишћењу од грехова. После седам година
беху посечени, 845. године. Тела им беху бачена у Еуфрат реку, но
испливаше на другу обалу где их хришћани сабраше и чесно сахранише.
5. март 2010.
Преподобни Марко Подвижник (5.3.)
Аскет и чудотворац. Замонашен од свог
учитеља светог Јована Златоуста у четрдесетој години својој, Марко
проведе још шездесет година у Нитријској пустињи у посту, молитви и
писању полезних књига. Знао цело Свето Писмо наизуст. Био много милостив
и плакао над бедом сваког Божјег створења. Једном се плачући помоли
Богу за слепо штене једне хијене, и штене прогледа. Из благодарности
донесе му хијена-мајка једну овнујску кожу. Но светитељ забрани хијени
да убудуће коље овце бедних људи. Примао причешће из руку ангелских.
Његове беседе о закону духовном, о покајању, о трезвењу итд. спадају у
првокласну црквену књижевност, похваљиваше их и сам велики Фотије
патријарх.
Преподобни Исихије Посник (5.3.) †790.
Рођен беше близу Брусе у VIII веку. Но
удаљи се у једну гору, звану Мајонис, злогласну због демонских
привиђења. Направи тамо себи колибу и једну црквицу у част светог апостола Андреје. Сам огради градину коју обрађиваше, да би могао живети
од свога труда. Молитвом својом чудеса чинио. Прорекао да ће по смрти
његовој на том месту бити женски манастир. На месец дана пред смрт
провидео дан и час своје смрти. У поноћ прореченог дана видеше људи
његову колибу обасјану необичном светлошћу. И кад дођоше, нађоше га
мртва. Сахрањен у цркви светог Андреје, а доцније Теофилакт, епископ
амасијски, пренесе га у град Амасију. Скончао мирно и преселио се у
царство Господа свога 790. године.
Свети мученик Конон Баштован (5.3.) †251.
Родом би из Назарета. Беше благ и
незлобив, и у свему Богу угодан. У време Декијева гоњења би мучен за Христа. Но он оста чврст у вери, а незнабожачке судије оштро изобличи
због њихове глупости. С ексерима у ногама, везан за кола кнежева, овај
добри и незлобни светитељ био је вучен све дотле докле није сам
изнемогао и пао. Тада се и последњи пут помоли Богу и предаде Му дух
свој 251. године.
Свети мученик Конон Исавријски (5.3.) †2. век
Поучен би у вери Христовој и
крштен у име Пресвете и Животворне Тројице од самога Архангела Михаила. И
до саме смрти његове невидљиво га је пратио овај Архистратиг Божји. Би
просветљен и ојачан благодаћу Духа Светога, те га срце није вукло ни за
чим светским, него само за духовним и небеским. Кад га родитељи силом
оженише, он прво вече узе свећу и метну под суд, па упита своју невесту:
шта је боље, светлост или тама?
Она одговори: светлост. Тада јој он поче говорити о вери Христовој, и о
духовном животу као бољем и лепшем од телесног. Те тако успе, да и њу, а
по том и своје родитеље приведе у веру Христову. И беху он и жена му
као брат и сестра. Ускоро умру му и родитељи и жена, и он се повуче
потпуно од светског живота и преда молитви, посту и богомислију. Учини
велика чудеса, којима многе обрати у хришћанство. Између осталога,
примора зле духове да му служе. При једном гоњењу би ухваћен и мучен, и
сав избоден ножевима. Његовом крвљу мазаху се болесници и исцељиваху. Он
поживе после тога још две године у своме граду и престави се Господу.
Овај дивни светитељ поживе и пострада у II веку.
4. март 2010.
Свети Јаков Посник (4.3.) †6. век
Живео у VI веку. Толико се усавршио био у
богоугодном животу, да је лечио молитвом најтеже болеснике. Но
непријатељ рода људског наводио је на њега силна искушења. Тако једном
од неких подсмешљиваца буде послата к њему жена развратна. Претварала се
пред њим и плакала но навлачила га на грех. Видећи да ће пасти у грех,
Јаков стави своју леву руку у огањ и држаше дотле докле се сва не опрљи.
Видећи то, жена се испуни страхом и ужасом, покаја се и поправи свој
живот. Али, другом приликом он не одоле искушењу, него паде са једном
девојком, коју беху родитељи довели к њему као сумашедшу, да је исцели
од лудила. Он је заиста исцели, но потом згреши с њоме, и онда, да би
сакрио грех, уби је и баци у реку. Као и обично: од блуда до убиства
није далеко. Десет година потом проведе Јаков као покајник живећи у
једноме гробу. Познаде да му је Бог опростио по томе, што једном по
молитви његовој паде киша у време велике суше од које страдаху и људи и
стока. Ево примера, сличнога Давидовом, како је опак зли демон; како, по
попуштењу Божјем, може да обори највеће духовне дивове, и како опет
искреним покајницима Бог по милосрђу опрашта и најтеже грехове, и не
кажњава их онда када они сами себе казне.
Свети мученици Павле и Јулијана (4.3.) †273.
Брат и сестра из Птолемаиде
Финикијске. Беху страшно мучени за Христа од цара Аврелијана, и најзад
посечени. При њиховим мучењима многа су се чудеса показала, која видевши
многи незнабошци обрате се у веру, те неки и од њих бише посечени, 273.
године и примише венце.
Преподобни Герасим (4.3.) †475.
Овај знаменити светитељ најпре се учио
подвижништву у мисирској Тиваиди, па је онда прешао на Јордан и тамо
основао обитељ, у којој је имао око 70 монаха, и која и дан-данас
постоји. Он постави нарочити устав за свој манастир, по коме: монаси су 5
дана проводили у својим келијама плетући кошнице и рогозине; нису смели
никад ложити огањ по келијама; 5 дана јели су само по мало суха хлеба и
урме; монаси су морали држати своје келије отворене и кад би изашли
тако да би свак могао, ако би и што би хтео, узети из њихових келија;
суботом и недељом сабирали су се у манастирску цркву, имали заједничку
трпезу, са варивом и с мало вина у славу Божју. Тада би сваки монах
доносио и стављао пред ноге игуманове оно што је израдио за прошлих пет
дана. Сваки је монах имао само по једну хаљину. Свети Герасим био је
пример свима. Уз часни пост није јео ништа осим што се причешћивао.
Једном виде лава где риче од бола, јер беше му трн у нози. Герасим
приђе, прекрсти се, и извади зверу трн из ноге. Лав се тако укроти, да
је дошао за старцем у манастир и ту остао до смрти старчеве; а кад
старац умре, и лав свисне од бола за њим. Био је на IV васељенском сабору у Халкидону, у време Маркијана и Пулхерије, па иако је и он
најпре мало нагињао монофизитској јереси Евтихија и Диоскора, буде на
Сабору велики поборник Православља. Свети Јевтимије одвратио га је од
јереси. Од ученика Герасимових најславнији је био свети Кириак Отшелник.
Упокојио се свети Герасим 475. године и пређе у вечну радост Господа
свога.
3. март 2010.
Непозната девојка из богате куће у Александрији (3.3.)
Имађаше доброг
оца, који претрпи много и зло сврши, и мајку злу, која добро поживе и
умре у миру и би сахрањена с почашћу. У недоумици да ли да живи по
примеру оца или по примеру мајке, ова девица имаде визију која јој откри
стање оца и мајке у другом свету. Оца виде она у царству Божјем а мајку
у тами и муци. То њу определи, да сав свој живот посвети Богу, и да
попут оца свога држи се закона Божјег без обзира на све противности и
недаће које би имала да претрпи. И одржа закон Божји до краја, с Божјом
помоћи, и удостоји се царства небескога, у коме се састаде с оцем својим
богољубивим.
Света Пиамука Мисирка (3.3.) †377.
Ради Христа не хте се удавати, него се
преда подвижништву у кући своје матере. Узимала је само мало хране, и то
сваки други дан, и проводила време у молитви и созерцању. Имала дар
прозорљивости. Упокојила се мирно обручивши душу своју Господу, око 377.
године.
Свети мученици Евтропије, Клеоник и Василиск (3.3.) †308.
Беху другови светог Теодора Тирона. Па кад славни Теодор славно сконча, они осташе у
тамници иза њега, и не беху задуго осуђени због смене намесника царског у
граду Амесији. Када стиже нови намесник, још нечовечнији од свог
претходника, нареди те му изведоше ову тројицу. Сва тројица беху
младићи, и то Евтропије и Клеоник браћа рођена, а Василиск сродник
светом Теодору. Но сва тројица по братској љубави беху као рођена браћа.
Тако и пред намесником рекоше: "Као што је Света Тројица недељива, тако
смо и ми по вери недељиви и по љубави неразлучни". Узалудна беху сва
ласкања од стране намесника, и узалудни покушаји његови да поткупи
Евтропија. Најпре овога позва да с њим вечера, што Евтропије одби
говорећи из Псалама: благо мужу који не иде на савет нечестивих, потом
му понуди огромно благо - сто и педесет литара сребра - што Евтропије
такође одби подсетив намесника, да Јуда због сребра душу своју изгуби.
После свих покушаја, истјазања и мука беху прва двојица осуђени на
распеће, а Василиск на посечење мачем. И бејаху два брата на два крста
распети, за што они одадоше хвалу Христу, што их удостоји оне смрти,
којом и Он умре; а трећи Василиск мачем посечен. И сви одоше у царство
радости где их чекаше војвода њихов, свети Теодор, пре њих прослављен од
Христа, Господа и Победиоца. Пострадаше чесно 308. године.
2. март 2010.
Преподобни Агатон (2.3.) †5. век
Преподобни Агатон, велики мисирски подвижник
из V века. Савременик светог Макарија и ученик светог Лота. Старао се
испунити све заповести Божје. Неко од братије похвали му један ножић,
којим је секао пруће за котарице. Чувши похвалу светитељ с радошћу пружи
томе брату ножић на дар. Још је говорио свети Агатон: "За мене би било
задовољство кад бих могао узети себи тело некога губавца, а њему дати
моје". Није ли то савршена љубав?
Пријавите се на:
Постови (Atom)
Преподобни мученик Зотик Сиропитатељ, хранитељ убогих (31.12.) †4. век
Знаменит по роду и по чину. Преселио се у Цариград, одбацио све светско од себе, и примио свештени чин. Основао дом за убоге, и у њему сме...
-
Рождество Пресвете Богородице (8.9.) Света Дева Марија роди се од старих родитеља својих, Јоакима и Ане . Отац јој беше из племена Дав...
-
ЖИТИЈЕ: Није наведен у "Охридском прологу" владике Николаја Велимировића , нити у "Житијима светих" оца Ју...